Çayoloji

Regl Dönemini Kolaylaştıran Bitki Çayları

Regl Dönemini Kolaylaştıran Bitki Çayları

Regl Dönemini Kolaylaştıran Bitki Çayları

Orta derecede kramp, döneminizin normal bir parçasıdır. Bununla birlikte, bu kramplar ağrılıdır ve normal yaşama müdahale edebilir.

Bazı kadınlar, reçetesiz satılan ilaçları kullanmak yerine, kramplarını doğal olarak gidermeye yardımcı olmak için çaya yönelirler.

Bazı araştırmalar, adet krampları ve buna bağlı şişkinlik ve adet döneminizin rahatsızlığı için belirli çayların kullanımını desteklemektedir. Yine de, genel olarak, kanıtlar oldukça zayıf.

Bununla birlikte, kişisel olarak bu çayların bazılarının kramplarınızı veya ağrınızı hafifletmeye yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Hepsinin tüketilmesi güvenli kabul edildiğinden, denemeye değer olabilir.

İşte adet kramplarına yardımcı olabilecek 5 çay:

  1. Kırmızı ahududu yaprağı çayı

Kırmızı ahududu yaprağı çayı, ahududu bitkilerinin yapraklarından yapılır. Siyah çaya benzer hafif bir tada sahiptir. Ahududu gibi tadı yok.

İnsanlar, rahim kasılmalarını uyarma yeteneği gibi kadın sağlığı ile ilgili çeşitli amaçlar için kullanırlar.

Anekdot kaynakları, rahmi güçlendirmeye yardımcı olabileceğini ve onu daha güçlü hale getirebileceğini söylüyor. Bununla birlikte, adet kramplarına neden olan şey rahim kasılmalarıdır, bu nedenle durum buysa, kırmızı ahududu yaprağı çayı aslında kramplarınızı daha da kötüleştirebilir.

Bununla birlikte, uzun kullanım geçmişine rağmen, kırmızı ahududu yaprağı çayının kadın sağlığı için kullanımını destekleyen çok fazla araştırma yoktur. Kırmızı ahududu yaprağı çayının etkileri üzerine yapılan en yeni hayvan araştırmalarından biri, farelerde uterus kasılmaları üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını buldu.

Bununla birlikte, kırmızı ahududu yaprağı çayının kramplarını azalttığını iddia eden kadınlardan çevrimiçi olarak birçok anekdot raporu var.

  1. Zencefil çayı

Zencefil çayı keskin, baharatlı zencefil kökünden yapılır.

İnsanlar uzun yıllardır zencefili hem mutfak hem de tıbbi amaçlar için kullanmışlardır. Bugün, adet krampları da dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar için yaygın olarak önerilen bir ev ilacıdır.

Antiinflamatuar ve ağrı giderici özelliklere sahip olduğu için hem ağrıya hem de şişkinliğe yardımcı olabilir.

600’den fazla kadını içeren 7 çalışmanın bir incelemesi, adet dönemlerinin ilk 3-4 günü boyunca 750-2.000 mg zencefil tozu tüketmenin adet ağrısını azaltmaya yardımcı olduğu ortaya çıktı.

168 kadın üniversite öğrencisinde yapılan bir başka araştırma, her 6 saatte bir 200 mg zencefil almanın, menstrüel ağrıyı azaltmada ibuprofen, asetaminofen ve kafeinin bir kombinasyonu olan Novafen ilacı kadar etkili olduğunu kaydetti.

  1. Papatya çayı

Papatya çayı, kurutulmuş papatya çiçeklerinden yapılır ve hafif, çiçeksi bir tada sahiptir.

Adet krampları üzerinde doğrudan bir etkisi yok gibi görünse de, daha iyi uykuyu teşvik etmeye ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir. Dahası, 1000’den fazla üniversite öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırma, kalitesiz uykunun daha şiddetli adet sorunlarıyla ilişkili olduğunu buldu.

Küçük bir çalışmada, 118 kadının adet dönemlerine kadar geçen haftadan sonraki adet dönemlerinin başlangıcına kadar günde 3 kez 250 mg papatya alması vardı. Papatya almak, plaseboya kıyasla daha az adet kanamasına neden oldu.

  1. Nane çayı

Nane çayı, nane bitkisinin yapraklarından yapılır. Nane, soğutma hissi ile birlikte çeşitli potansiyel sağlık yararları sunan güçlü kokulu bir bileşik olan mentol açısından zengindir.

Birçok insan, özellikle irritabl bağırsak sendromuyla ilişkili mide-bağırsak ağrısı için evde çare olarak nane esansiyel yağı kullanır. Nane yağındaki mentol, düz kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olarak ağrılı mide kramplarını azaltır.

Menstrüel kramplar için nane kullanımını destekleyen hiçbir kanıt olmamasına rağmen, anekdot kaynakları, mentolün uterus kasılmalarını azaltmaya yardımcı olabileceğini ve böylece krampları azaltabileceğini söylüyor.

Ancak bilim adamları, nane çayındaki düşük miktarda mentolün, özellikle sindirim ve emilimden sonra rahmi etkileyip etkilemeyeceğini bilmiyorlar.

  1. Yeşil çay

Yeşil çay, yaşlandırılmamış kurutulmuş Camellia sinensis yapraklarından yapılır. Buna karşılık, insanlar kurutulmuş, yaşlı yapraklardan siyah çay yaparlar.

Yeşil çayın rengi soluktur ve hafif topraksı ve çiçeksi bir tada sahiptir. Çin’de binlerce yıldır geleneksel bitkisel tıbbın bir parçası olmuştur.

Yeşil çay, antioksidan bileşiklerle doludur ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilecek bazı anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Ayrıca, çalışmaların daha sakin ve rahat hissetmenize yardımcı olabileceğini düşündüren bileşik L-theanine içerir.

1.183 kadını içeren bir araştırma, yeşil çay içmenin, diğer çay türlerini içmeye kıyasla menstrüel ağrının azalmasıyla ilişkili olduğunu kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir