Çayoloji, Genel

Poşet Çay Ne Zaman ve Kim Tarafından Bulundu?

Poşet Çay Ne Zaman Kim Tarafından Bulundu?

Çay poşetini kim icat etti?

 

Çay mitolojisi, poşet çayın New Yorklu çay tüccarı Thomas Sullivan tarafından 1904’te küçük ipek keselerde paketlenmiş numuneler gönderdiğinde icat edildiğini iddia ediyor. Bu doğru olmayabilir.

 

Tarihte sıklıkla olduğu gibi, insan keşfinin parlama noktasını kalıcı olarak korumak için her zaman tek bir yaratılış olayına bakamayız. Fikirler genellikle basit bir şekilde gelişir – düşük çay poşetinde olduğu gibi. Bir asır önce çay poşetlerinin kademeli olarak yükselişini sağlamak birkaç mucit ve birçok patent aldı. Çay poşetinin öncüsü, 1897 gibi erken bir tarihte ortaya çıkan bir ağ demleme aparatı için Amerikan patent başvurularına kadar izlenebilir.

 

Sonunda, 1901 yılında Milwaukee, Wisconsin’den Roberta Lawson ve Mary McLaren tarafından açık ağ, kumaş Tea Leaf Holder için bir patent başvurusu yapıldı. Diğer tasarımlar yakında izledi. 1920’lerde, ABD’deki teknolojik gelişmeler gazlı bez torbaları yapıp paketleyebilecek makinelerin geliştirilmesine yol açtı. Kumaş daha sonra çayı tutacak kadar güçlü, ancak çay renginin ve aromasının suya sızmasına izin verecek kadar hafif filtre kağıdı ile değiştirildi.

 

1930’lara gelindiğinde, bir düzine Amerikan çay paketlemecisinin zeminlerinde bulunan dev poşetleme makineleri, her gün 18.000’e kadar çeşitli poşet çay teslim ederek günün her saatinde dönüyordu. Kısa süre sonra her Amerikan ev mutfağında tek kullanımlık tek fincanlık harikalar bulundu ve gevşek yapraklı çay mağaza raflarından kaybolmaya başladı.

 

İlk patentli poşet çayları paketlemek için icat edilen makineler, sadece küçük çay parçacıklarının kullanılmasına izin verdi. Ancak endüstri, çay poşetlerine yönelik artan talebi karşılamak için yeterli küçük kaliteler üretmediğini fark etti ve bu nedenle, poşet çaylar için özel olarak büyük miktarlarda küçük çay parçacıkları yaratmak için yeni bir üretim yöntemi tanıtıldı.

 

Böylece CTC (kesme, yırtma ve kıvırma) üretimi icat edildi ve ilk CTC makineleri 1930’larda bir dizi Assam çay bahçesine kuruldu. Bu makineler tarafından üretilen çaylar, süt ilavesi için mükemmel olan güçlü bir koyu likörü hızla demledi.

 

Kuzey Amerikalı çay tiryakileri 1920’lerde ve 1930’larda poşet çay içmeyi tercih etseler de, Lipton 1952’de “flo-thru” çay poşetinin patentini alana kadar poşetler İngiltere’ye tanıtılmadı. Tetley’in İngiliz temsilcisi 1939’da ABD’ye gitmiş ve çay poşetlerini geri getirmişti. İngiltere için fikir, ancak şirket çay poşetini 1953’e kadar piyasaya sürmedi.

 

İngilizler ilgi göstermekte yavaştı ve 1968’de Birleşik Krallık’ta demlenen tüm çayların sadece %3’ü bir poşet çay kullanılarak hazırlandı. 1971’e gelindiğinde, bu hala göz ardı edilebilir bir %12,5’e yükseldi. Ancak yirminci yüzyılın sonunda, çay poşetlerinin toplam kullanımı, Birleşik Krallık’ta demlenen tüm çayların yaklaşık %96’sını oluşturuyordu.

Çay poşeti kullanımının bir sonucu olarak, çay içenler poşetin içindeki yaprağı göremez, hissedemez, koklayamaz veya tepki veremez hale geldi. Tüketilebilir ürünler anında kullanım için önceden paketlendiğinde sıklıkla olduğu gibi, tüketiciler ürünle olan yakın bağlantılarını yavaş yavaş kaybettiler ve köken ve yaprak görünümü hakkında çok daha az bilgi sahibi oldular. Çay, hiçbir kusuru olmaksızın, 20. yüzyıl ilerledikçe romantizmini ve çekiciliğini yitirdi ve süpermarket raflarındaki bir meta haline geldi.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir