Çayoloji, Genel, Natural Akademi

Çay Kültürü ve Farklı Ülkelerdeki Kullanım Şekilleri

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Tüm dünyada farklı türleri sıklıkla tüketilen ve çokça sevilen çayın mutlaka kendine ait bir kültürü olmalı. Her ülkenin ihtiyaç öncelikleri, yaşayış biçimleri ve damak tadı farklılıklarından dolayı çay kültürleri kendine has bir biçimde şekilleniyor. Bu yazımızda sizlere bazı ülkeler ve çayı tüketim şekillerinden bahsedeceğiz.

ABD: 

Amerika’da sıcak kadar soğuk çay da bol miktarda içiliyor. Özellikle güney eyaletlerde çay ya soğuk suyla demleniyor, ya da sıcak suyla demlendikten sonra soğumaya bırakılıyor.

İNGİLTERE :

İngilizler, sert içimli hazırladıkları çayı süt ve şekerle tatlandırmayı ve böylece tattaki burukluğu azaltmayı tercih ediyorlar. ‘5 çayı’ konsepti de İngilizlere ait… Kıta Avrupası Genellikle siyah çayın tercih edildiği Avrupa’da çay, çoğunlukla bardak poşet formatında kısa sürede demleniyor. Bitki, meyve ve aromalı çaylar da bu bölgede oldukça fazla tercih ediliyor.

TÜRKİYE:

Türkiye’de siyah çay genellikle, iki katlı çaydanlıkta demleniyor. Demi bol ve çoğunlukla şekerli tüketilen çay tercihen ince belli, küçük cam bardaklarda tüketiliyor. Türkiye’de çay, günün her saatinde içilebiliyor.

KUZEY AFRİKA: 

Kuzey Afrika’da çoğunlukla yeşil çay tercih ediliyor. Süt ve bolca şeker ile hazırlanan çay, cam bardaklarda sunuluyor ve günün her anında tüketilebiliyor.

JAPONYA:

Çayın, kültüründe önemli bir yer tuttuğu Japonya’da da yeşil çay tercih ediliyor. Hazırlanmasından içimine kadar bir ritüel gibi ele alınan çay, hafif ve yumuşak kıvamda tüketiliyor.

ÇİN:

Yeşil çay ve diğer bölgesel çayların revaçta olduğu Çin’de de çayın önemi oldukça fazla. Çin’de çay, kapaklı kupalarda demleniyor ve yine bu kupalarla içiliyor. Tibet Süt ya da suyla oldukça uzun süre demlenen çay, tahta yayıklarda tereyağı ile çalkalanarak hazırlanıyor. Hindistan Kuvvetli bir aromaya sahip yerel çaylar, bolca şeker, süt ve tarçın gibi ilavelerle hazırlanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir