Çayoloji

Çay Hasadı Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Çay Hasadı Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Midemi yatıştırmak, baş ağrılarını hafifletmek ve sayısız başka semptomu tedavi etmek için evde yetiştirdiğim bitkileri çaylarda kullanıyorum, ancak siyah çayımı ve yeşil çayı da seviyorum. Bu, kendi çay bitkilerimi yetiştirmek ve hasat etmek konusunda beni meraklandırdı.

Çay Bitkilerinin Hasadı Hakkında

 

Milyarlarca insan her gün bir fincan yatıştırıcı çay içtiğine güveniyor, ancak muhtemelen bu milyarların çoğu çaylarının neyden yapıldığına dair hiçbir fikre sahip değiller. Elbette, çayın yapraklardan yapıldığı fikrini alabilirler, tabii ki, ama ne tür yapraklar? Camellia sinensis, siyahtan oolong’a, beyaz ve yeşile kadar dünyanın hemen hemen tüm çaylarını üretir.

 

Kamelyalar, kışın canlı renkleri için seçilen popüler bahçe örnekleridir ve çok az çiçek açtığında düşer. Bunlar çay için yetiştirilenlerden farklı çeşitlerdir. Camellia sinensis, USDA 7-9 bölgelerinde güneşli ila kısmen gölgeli alanlarda yetiştirilebilir. Bozulmadan büyümesine izin verilen bitki, doğal olarak büyük bir çalı veya küçük ağaç haline gelir veya çay bitkisinin hasat edilmesini kolaylaştırmak ve yeni büyümeyi teşvik etmek için yaklaşık 3 fit (1 m.) yüksekliğe kadar budanabilir.

Çay Bitkileri Ne Zaman Hasat Edilir

sinensis çok dayanıklıdır ve 0 F (-18 C) kadar düşük sıcaklıklarda hayatta kalabilir, ancak daha düşük sıcaklıklar bitkinin daha yavaş büyümesine ve/veya uykuda kalmasına neden olur. Bitkinin çay bitkisi hasadı için yeterince olgunlaşması yaklaşık 2 yıl ve bitkinin gerçekten çay yaprağı üreticisi olması için yaklaşık 5 yıl sürer.

 

Peki çay bitkilerini ne zaman hasat edebilirsiniz? Çay için sadece genç, yumuşak yapraklar ve tomurcuklar kullanılır. Bu yüzden bitkiyi budamalısınız: yeni büyümeyi kolaylaştırmak için. Bitkinin uçlarını kışın sonlarında budayın. Çay bitkilerinin hasadı, bitkiler yapraklanmaya başladığında ilkbaharda başlayabilir. Budanan dalların uçlarında yeni sürgünler göründüğünde, 2-4 açana kadar büyümelerine izin verin. Bu noktada Camellia sinensis’in nasıl hasat edileceğini öğrenmeye hazırsınız.

 

Camellia sinensis nasıl hasat edilir

 

Harika yeşil çay yapmanın sırrı, yeni bahar büyümesinde sadece en üstteki iki yeni yaprağı ve yaprak tomurcuğunu hasat etmektir. Ticari olarak bile, makineler ihale yapraklarına zarar verebileceğinden hasat hala elle yapılır. Yapraklar toplandıktan sonra bir tepsiye ince bir tabaka halinde serilir ve güneşte kurumaya bırakılır. Körpe sürgünlerin gelişimine bağlı olarak 7-15 günde bir çay hasadı yapabilirsiniz.

 

Genellikle sıcaklıkların en yüksek olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında hasat edilen siyah çayları üretmek için farklı işlemler kullanılır.

 

Çay yapraklarınızı kullanmak için 1-2 dakika buğulayın ve ardından pişirme işlemini durdurmak için (buna şoklama denir) hemen soğuk su altında çalıştırın ve canlı yeşil renklerini korumalarını sağlayın. Daha sonra yumuşak yaprakları ellerinizin arasında veya bir suşi altlığı ile tüplere yuvarlayın. Çay yapraklarını tüplere sardıktan sonra, fırında güvenli bir kaba koyun ve her 5 dakikada bir çevirerek 215 F. (102 C) 10-12 dakika pişirin. Yapraklar tamamen kuruduğunda çay hazırdır. Soğumalarına izin verin ve ardından kapalı bir cam kapta saklayın.

 

Çay tartışmasız gezegendeki en popüler içeceklerden biridir. Binlerce yıldır içiliyor ve tarihi folklor, referanslar ve ritüellerle dolu. Böylesine uzun ve renkli bir tarihe sahip olan çay tohumlarının nasıl ekileceğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Evet, tohumdan çay bitkisi yetiştirebilirsiniz. Tohumlardan çay yetiştirme hakkında bilgi edinmek ve çay bitkisi tohumlarının çoğaltılmasıyla ilgili diğer ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Çay Bitkisi Tohum Yayılımı Hakkında

 

Çay bitkisi Camellia sinensis, 15 fit (yaklaşık 4,5 m.) genişliğinde bir gölgelik ile 20 fit (6 m.) yüksekliğe ulaştığı serin ve nemli bölgelerde gelişen, yaprak dökmeyen bir çalıdır.

 

Tohumlardan çay yetiştirmek en iyi USDA 9-11 bölgelerinde gerçekleştirilir. Çay bitkileri genellikle çeliklerle çoğaltılırken, tohumdan çay bitkisi yetiştirmek de mümkündür.

 

Çay tohumlarını çimlendirmeden önce, tohum kapsülleri olgunlaştığında ve kırmızımsı-kahverengi bir renk aldığında, sonbaharın ortasından sonuna kadar taze tohum toplayın. Kapsüller de olgunlaştıktan sonra açılmaya başlayacaktır. Kapsülleri kırın ve uçuk kahverengi tohumları çıkarın.

Çimlenen Çay Tohumları

 

Tohumlardan çay yetiştirirken, dış kabuğu yumuşatmak için önce tohum ıslatılmalıdır. Tohumları bir kaseye koyun ve suyla kaplayın. Tohumları 24 saat bekletin ve ardından suyun yüzeyinde yüzen “yüzen” tohumları atın. Tohumların geri kalanını boşaltın.

 

Islatılmış çay tohumlarını bir bulaşık havlusu veya güneşli bir alanda muşamba üzerine yayın. Tohumları birkaç saatte bir biraz suyla buğulayın, böylece tamamen kurumazlar. Bir veya iki gün boyunca tohumlara göz kulak olun. Kabuklar çatlamaya başladığında tohumları toplayın ve hemen ekin.

Çay Tohumları Nasıl Ekilir

 

Kabukları çatlamış tohumları iyi drene eden bir saksı ortamına, yarı saksı toprağına ve yarı perlit veya vermikülit içine ekin. Tohumu, göz (hilum) yatay konumda ve toprak yüzeyine paralel olacak şekilde toprağın yaklaşık bir inç (2,5 cm.) altına gömün.

 

Tohumları, sıcaklıkları sürekli olarak 70-75 F (21-24 C) olan bir alanda veya bir çimlenme matının üzerinde eşit şekilde nemli tutun, ancak ıslanmayın. Nemi ve sıcaklığı korumak için çimlenen çay tohumlarını plastik sargıyla örtün.

 

Çimlenen çay tohumları bir veya iki ay içinde büyüme belirtileri göstermelidir. Filizler görünmeye başladığında, plastik sargıyı çıkarın.

 

Ortaya çıkan fideler iki takım gerçek yaprağa sahip olduğunda, çay bitkisi tohumlarının çoğaltılması tamamlanmıştır ve onları daha büyük saksılara nakletmenin zamanı gelmiştir. Nakledilen fideleri korunaklı bir alana ve hafif bir gölgeye taşıyın, ancak aynı zamanda bir sabah ve ikindi güneşi de.

 

Büyüyen çay bitkilerini tohumdan yaklaşık bir fit (30.5 cm.) yüksekliğe gelene kadar 2-3 ay daha bu ışık gölgesi altında tutun. Bitkileri dışarıya nakletmeden önce sonbaharda bir hafta boyunca sertleştirin.

 

Fideleri nemli, asidik toprakta en az 15 fit (yaklaşık 4,5 m.) aralıklarla yerleştirin. Ağaçları stresten korumak için ilk yaz aylarında onlara hafif gölge sağlayın. Serin bir iklimde yaşıyorsanız, çay bitkilerini kaplarda yetiştirebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir