Çayoloji

Alternatif Tıpta Bitki Çaylarının Önemi

Alternatif Tıpta Bitki Çaylarının Önemi

Zamanla, çayın dünyanın en sağlıklı içeceklerinden biri olduğu kanıtlanmıştır. Doğru malzemeler ve yöntemlerle, bitki çayı içmenin birçok sağlık yararı elde edilebilir. Yaşam tarzındaki ufak bir değişiklik ve her gün bir fincan bitki çayı ile insan vücudunda gerçekten bir farklılık gözlemleyebilir. Bugünlerde şehir halkının yaşam tarzı göz önüne alındığında, bitki çayı sindirim, detoksifikasyon ve kilo kaybı gibi belirli faydalar sağladığı için insanlık için bir nimettir. Antioksidanlar, mineraller ve vitaminler açısından zengin, sadece vücudunuzu sağlıklı kılmakla kalmaz, aynı zamanda rahatlamanıza, toparlanmanıza ve zihninizi yenilemenize yardımcı olur. Sağlık yararları elde etmek istiyorsanız, uçucu yağlar ve aromalar içeren ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Yüzde yüz doğal olan bitki çayı içmek çok önemlidir. İşte bu mucizevi içeceğin bize sağladığı bazı faydalar.

 

1- Yaşlanma Karşıtı

Bitki çayında bulunan antioksidanlar yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur. Ayrıca serbest radikal hasarını önler ve vücuttaki hücrelerinizin yaşını eski haline getirir. Bu, cildinizin kusursuz ve daha genç görünmesini sağlar.

 

2-Antioksidan

Vücudunuzu detoksifiye etmek istiyorsanız, bitki çayı ‘THE’içeceğidir. Hindistan’da kutladığımız festivallerin sayısı ve düğünlerin de bir festivalden daha az olmadığı gerçeği göz önüne alındığında, aynı anda hem eğlenmek hem de sağlıklı kalmak için vücudumuzu düzenli olarak detoksifiye etmemiz gerekiyor!

 

3- Sindirime yardımcı olur

Yemeklerden sonra içeceğiniz bir fincan bitki çayı, yemeğinizin daha kolay sindirilmesine yardımcı olur. Bitki çayı, sindirim sistemini yumuşatan ve iştah kesici olarak işlev gören nane bakımından zengindir, aşırı yeme dürtüsünü azaltır.

 

4-Enflamasyonu azaltın

Bitkisel çaylar, mide-bağırsak rahatsızlığı ve artritten baş ağrılarına ve hemoroidlere kadar her şeyi hafifletmeye yardımcı olacak anti-inflamatuar özellikler içerir. Nane, zencefil, zerdeçal ve okaliptüs çayları gibi bitki çayları, iltihaplanma sorunları için mükemmeldir.

 

5- Kilo Verme

Bir insan ne kadar zayıf olursa olsun, her zaman daha fazla kilo vermek ister. Fizilyum kabuğu, rezene ve limon otu gibi fonksiyonel maddeler açısından zengin bitki çayı, yağ yakmanıza yardımcı olur ve ayrıca metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.

 

6-Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Bitki çaylarında bulunan antioksidanlar ve vitaminler, hastalıklar ve enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olmak, oksidatif strese karşı korunmak ve kronik hastalık riskini azaltmak için harikadır. Bağışıklığı güçlendiren en iyi bitki çaylarından bazıları mürver, ekinezya, zencefil ve meyan kökü çayıdır.

 

7-Mide Bulantısı Önleyici

Düzenli olarak mide bulantısı ve kusma şikayeti olan kişilerde bitki çayları mucizevi bir şekilde işe yarayacaktır. Mide bulantısını neredeyse anında rahatlattığı için hamile kadınlar her gün birkaç bardak bitki çayı içmelidir.

 

8-stresi azaltmak

Papatya çayı gibi bitki çayı, stresi azaltmak ve uykusuzluğu tedavi etmek için en iyisidir. Aynı zamanda zihni rahatlatır ve beyinde stres ve depresyonla savaşan kimyasalları serbest bırakır. Depresyondan muzdarip olanlar için hafif bir antidepresan olarak da işlev görebilir.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir