Blog, Çayoloji, Natural Akademi

Sedef, Kalp ,Damar ve Depresyon Hastalıklarına Safran Çayı

Latince ismi “Crocus Sativus” olan safran bitkisi, sonbaharda çiçek açar, yüksekliği 20-30 santimetreye kadar uzayabilir, soğan barındırır ve uzun ömürlü bir bitkidir. Çok Yağışlı ve ılıman iklimlerde yetişir. Bitkinin yaprakları mor ve mavi renge sahiptir.
Safranın çiçeklerinde üç tane tepecik (bunlara dil denir) bulunur. Ve bu tepecikler, kırmızı renkli uzun ipler gibi görünür. Dünyanın en pahalı baharatlarından olan safran, bu üç tepeciğin kurutulması ve sonra da toza haine getirilmesi ile elde edilir.
Safranın çayı ise kırmızı iplerden yapılır. Osmanlı mutfaklarında özellikle çorbalarda kullanılan şifalı bir baharattır. Safranın çiçek göbekleri elle toplanılarak hasat edildiği için dünyanın en pahalı baharatıdır. Çünkü bir kilogram safranda, yaklaşık 20.000 tane iplik vardır.
Bitkilerin ana vatanı Güneydoğu Asya ülkeleridir. Safran bitkisi en fazla İspanya, Fransa, İran, Hindistan ve Çin’de yetişmektedir. Bizim ülkemizde ise az miktarda Safranbolu’da yetişir.
Safran çayının faydaları ve nasıl kullanılacağı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz bu yazıyı keyifle okumaya devam edebilirsiniz!
Safranın Çayı Nasıl Yapılır?
Çok pahalı olduğu için gerçek safran bitkisini bulmak çok zordur. Genellikle sarı safran adı altında ve toz şekliyle satılan baharat, aslen safran değil zerdeçaldır. Gerçek safran bitkisi toz halinde değildir. Kurutulmuş uzun kırmızı iplikler halinde olur. Bir çoğu aktarda kolayca karşınıza çıkabilecek bir bitki de değildir.
Safran çayının hazırlanışı diğer bitki çayları gibidir. Yapılma yöntemi kaynatarak değil, demleme yöntemiyle yapılır. Kısaca şöyle tarif edeyim:
Tek bardak safran çayı hazırlamak için, 6-7 adet safran bitkisine gerek duyarız.
Önce kullanacağımız su kaynatılır.
Kaynama sonlanınca birkaç dakika dinlendirilir.
Sonra içine safran ipleri konmuş olan bardağın üzerine dökülür.
Beş dakika demlenmeye bırakılır.
Su amber rengini aldıktan biraz sonra süzülerek içilir.
Birçoğu tariflerde, safran çayı içindeki şeyler safran iplerinin yanında başka baharatlar da içerebilir. Kabuk tarçını, kakule, zerdeçal ve benzeri baharatlar kullanılarak hazırlanabilen çay tarifleri de mevcuttur. Safran çayını dilerseniz bal ile de tatlandırarak tüketebilirsiniz.
Safranın Çayı Faydaları Nelerdir?
Safran bitkisinin şifalı yönünü ilk fark edip kullanmaya başlayanların Asurlulardır. O tarihlerden kalan ve günümüze kadar gelen kaynaklarımızda, safranın çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı da belirtilmektedir. Safran çayı bir çok faydası olan ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir çaydır. Çayın faydalı olduğu hastalıklar şöyle sıraladım:
Depresyon tedavisinde çok etkilidir. Bitki hakkında yapılan klinik araştırmalar, safranın hafif şiddetli depresyona iyi geldiği hakkında bilgileri bize sunar. 6 hafta boyunca 40 kişi üzerinde yapılan detaylı araştırmalarda, düzenli olarak ve belli miktarda kullanılabilen safranın, kişilerde psikolojik yönden iyileşme sağladığı da görülmüştür.
Bu araştırmada kadınların adet öncesi sendromları ile ilgili çalışmalar da yapılmış ve safran çayının, bu sendromları hafiflettiği sonucuna gelinmiştir.
Kalp ve damar sağlığına faydalı olduğu hakkında görüşler vardır. Geleneksel tıpta safran çayı kalp hastaları tarafından çok fazla kullanılan bir çaydır. Yapılan bazı araştırmalar, antioksidan özellik taşıyan safranın, kan basıncını düşürdüğünü ve kalbin zorlanmasını da engellediğini göstermiştir. Fakat bu araştırmalar az sayıda olup yeterli düzeyde değillerdir. Safranın, kandaki kolesterol ve trigliserit seviyelerinin düşmesine etki ettiği hakkında görüşler de vardır.
Küçük çaplı yapılan bazı araştırmalarda da, safranın sağlıklı hücre gelişimine katkı sağladığı hakkında bilgilere ulaşılmış olup bu araştırmalar tam netlik kazanamamıştır. Kanserli hücre oluşumunu azalttığı hakkında bazı görüşlerde mevcuttur.
Safranla ilgi olan bir diğer klinik araştırma, göz sağlığına katkıları hakkındadır. Bu çalışmalar esnasında bitkinin, retinaya olan kan akışını arttığı ve retina hasarlarının giderilmesinde çok faydalı olabileceği görülmüştür. Yaşa bağlı gelişen makula bozulmalarında da kullanılabileceği konusunda bilgiler vardır.
Safran çayı geleneksel şekliyle halk arasında, sedef hastalığının tedavisinde, ağrı hafifletici ve enfeksiyonu önleyici olarak da kullanılabilir.
Safranın içerisinde yüz elli kadar uçucu bileşik bulunur. Bu nedenle tedavi edici özelliklere sahiptir. Safran çayı tabii ki faydası olan şifalı bir bitki çayıdır.
Safran Çayı Zayıflatabilir Mi?
Safranın çayı ve diğer bitkisel çaylar, direk olarak zayıflatma olanağına sahip değildir. Sadece kilo verme çalışmalarına yardımcı olurlar. Çünkü metabolizmanın daha düzenli ve hızlı çalışmasına yarar.
Safran bitkisi yağ yakıcı özellik taşır, hatta kolesterolü düşürmek amaçlı kullanıldığı için kilo vermeye de yardımcı olabilir.
Diyet programı uygulayıp düzenli olarak egzersiz yapan insanlar, safran çayı tüketerek fazla yağlarından daha kolay kurtulurlar.
Ama unutmamanız gerekir ki bitki çayları da tek başlarına zayıflatma etkisi gösteremezler.
Vücutta birikmiş yağların yakılmasına yardımcı olarak zayıflama programlarına katkı sağlarlar.
Safran çayı içmenin en etkili yanlarından bir tanesi de, sindirim sistemini düzenleyerek şişkinliği giderebilmesidir.
Kilo kaybında etkili olabilen çaylar, müshil niteliği taşıyan bitkilerden yapılmış olanlardır.
Bu gibi ürünlerin devamlı olarak kullanımı ise son derece sakıncalıdır.
Boşaltım sisteminin bozulmasına, bağırsakların tembelleşmesine neden olabilir.
Metabolizma dengesinin kaybedilmesine yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir