Blog, Çayoloji, Genel, Natural Akademi, Safranlı Yemek Tarifleri

Safran Nedir? Faydaları Nelerdir?

Safran Nedir? Safran Faydaları Nelerdir? Safran Nerede Yetişir? Anavatanı Neresidir? Efsanevi Baharat Safran


Safran Nedir?

Safran, dünyadaki en değerli baharatların başında gelmektedir. Nadir bilinen bir baharat olduğu için insanların çoğu safranı nerede ve nasıl kullanacağını bilmiyor. Bu yazımızda her yönüyle safran baharatını size anlatacağız. Haydi buyurun yazımıza.
Safran, Latince adıyla Crocus Sativus ismindeki çiçeğin içindeki sicimlerinden toplanıp elde edilir. Bu değerli baharat birçok yemeği, tatlıyı ve içeceği zengin aroması ve kokusuyla süslemektedir. Dünyanın en lüks restoranlarında ve otellerinde kullanılan safran, tadı ve kokusuyla sizleri adeta mest edecektir, son derece naif ve hoş kokuludur, tarif etmesi zor olsa da biraz tatlı, lüks ve esrarengiz bir aroması vardır.

Safran Neden Bu Kadar Pahalıdır?

Safran çiçeği, her yıl sadece bir hafta çiçek açar ve her çiçekten yalnızca 3 sicim toplanır. Toplarken dikkatli olmak gerekir, bunun için sabahın erken saatlerinde çiçekler henüz kapalıyken elle hasat edilmelidir. 1 gram safran üretmek için yaklaşık olarak 30 çiçek gerekir.Safran Çiçeği ve SicimleriSafran Alırken Dikkatli Olun!
Safran değerli bir baharat olduğundan sahteleri piyasada bulunmaktadır, bu yüzden satın alırken renginin kırmızı olmasına kokusunun keskin olmasına dikkat edin. Satın almadan önce 3-4 sicim safranı bir çay bardağı dolusu soğuk suya atın 5-10 dakika bekleyin. Renginin hafif kırmızıya dönmesi gerçek safran olduğunun belirtisidir.
Kaliteli Safranı Nereden Alabilirim?
Safran aldığınız yere safranın analiz evraklarını, nereden geldiğini ve tescilli bir marka olup olmadığını sorunuz, orijinal İran safranı için lütfen Safranlarımı ziyaret ediniz.

Safran Nasıl Demlenir?

Safranı iki şekilde demleyebilirsiniz. Bunlardan birisi sıcak su birisi buzla
Safranı her iki yöntem için de öncelikle safranı toz haline getirin, bunun için safran sicimlerini bir havana koyup toz haline gelene kadar dövün.
Sıcak suyla demleme, havada toz haline geldikten sonra bir bardağa hazırlanmış kaynar suyun üzerine dökün ve 10 dakika bekleyin, iyice rengini aldıktan yani kırmızıya döndükten sonra yemeklerinizde ve tatlılarınızda kullanabilirsiniz.
Buzlu demleme, toz haline gelen safranı temiz kaba koyduktan sonra içine (mümkünse kırılmış) buz ekleyin. Buzun yavaş yavaş erimesiyle safranın aroması ve rengi bir önceki yönteme göre daha belirgin olarak çıkacaktır.
Safranı güzelce demledikten sonra yemeklerinizde, tatlılarınızda ve içeceklerinizde harika bir tat, koku, ve renk verici olarak kullanabilirsiniz.Safran Baharatı

Safran Baharatının Faydaları Nelerdir?

Bazı doktorların doğal anti-depresan dediği baharattır. Kaygı giderici, sakinleştirici etkisi vardır.
Mutlu olmanıza yardımcı olur.
Hafızayı güçlendirir.
Sindirime yardımcı ve iştah açıcıdır.
Cilt parlaklığını artırmaya yardımcı olur.
Cinsellik sorunlarını gidermeye yardımcı olur.
İltihap söktürücüdür.
Safran Nerede Yetişir? Anavatanı Neresidir?
Safran en çok İran’da yetiştirilse de, aynı zamanda İspanya, Fransa, İtalya ve Hindistan’ın bazı bölgelerinde de yetiştirilmektedir. Safranın anavatanının ortadoğu, anadolu ve akdeniz çevresi olduğuna inanılır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir