Blog, Çayoloji, Natural Akademi

Pamuk Poşet Çayın Bilinmeyen Yararları

Poşet çay artık hemen hemen hepimizin mutfağında ama pamuk olanını bilmeyenleriniz olabilir.Pratiklik ve çeşitlilik sunmaları açısından büyük bir ilgi gören pamuk poşet çaylar, çay kültürünün çok yaygın olduğu ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılıyor.
Poşet çay Türk mutfağının simgesi haline gelmiş bir içecek olan çayı sevmeyenimiz yok denecek kadar azdır. Kahvaltı sofralarından akşam yemeklerinden sonraki sohbetlere veya akşam yemeği sonrası keyfine kadar günün neredeyse her anında bizimle beraberdir. Modern dünyaya uyarlandığında ise normal çay demleme tekniğinin bir adım ötesine geçecek pamuk poşet çaylar çoktan hayatımızın önemli bir kısmında yer almaya başladı.
Aslında çayın poşetle demlenmesi uzun zamandır yapılan mevcut bir uygulama. Hatta ilk poşet çayların Çin’de 8. yüzyıla kadar dayandığı biliniyor. Fakat tabii ki batılıların bildiği şekliyle son halini alması teknolojinin gelişmesi ile beraber gerçekleşmiştir. Birçok avantajı mevcut olan pamuk poşet çaylar, özellikle hızlı ve az miktarda çay yapmak isteyenler için müthiş bir kolaylık ve pratiklik sunuyor. Ancak pamuk poşet çayların bize sağladığı faydalar sadece bunlarla sınırlı değil. Poşet çay demlemenin faydalarından söz ederken, aslında birçoğu insanın kafasını kurcalayan bir soruyu da cevaplamak gerekiyor: Pamuk poşet çay zararlı mıdır? Sallama çay olarak da bilinen pamuk poşet çayların sağlığı bozabileceğine dair endişelerden ötürü birçok insan geleneksel çay yöntemlerini tercih ediyor. Ancak şimdi poşet çay hakkında öğreneceklerinin bu endişeleri rahatlığa erdireceğine emin olabilirsin. İşte senin pamuk poşet çay tercih etmen için 5 faydalı sebep:

1- Pamuk poşet çayların çay poşetleri plastik değildir
Pamuk poşet çaylarla ile alakalı en büyük endişelerden biri, kullanılan çay poşetlerinin yapıldığı madde. Bu poşetlerle ilgili o kadar çok yanlış bilinen şehir efsanesi var ki; sağlık guruları doğru bilgiye ulaşmakta zorlanabiliyor. Hemen şunu belirtelim; evet, bazı çay poşetlerinde plastik ya da sağlık için zararlı olan başka malzemeler kullanılabiliyor. Bundan dolayı tercih edeceğin çayların poşetlerinin hangi malzemeden yapıldığına dikkat etmelisin. Örneğin, Noura Natural’de üretilen poşet çayların poşetleri tamamen pamuktan üretilip kesinlikle içinde naylon plastik gibi maddeler kullanılmamaktadır.
2-Pamuk Poşet çayların poşetleri suya dayanıklıdır
Poşet çay demleme torbaları plastik olduğuna dair inanışın arkasında, bu torbaların suya girince parçalanmaması ve normal şeklini koruması yatıyor. Bu olay pamuk poşet çayda çok farklı . Pamuk poşet çay zaten pamuk olduğundan dolayı sağlamdır ve asla parçalanmaz ve tekrar tekrar kullanılabilir
3- Çay poşetleri kanserojen madde içermez
Poşet çaylar ile alakalı diğer bir endişe poşetlerin kanserojen içerip içermemesi. Plastikten yapılmadıkları gibi bu poşetler kanserojen madde içerecek hiç bir üretim sürecinden de geçmiyor. Zaten denetim süreçleri yüksek derece sıkı olduğu için bu mümkün değil. Çay poşetlerinde pamuk kullanıldığını söylemiştik zaten pamuk kesinlikle herhangi bir kanserojen madde içermez.Hatta tekrar tekrar kullanmakda kanserojen madde haline getirmez .
4- Pamuk poşet çay ile hijyenik bir şekilde çay demlemek tabiki mümkün
Yediğimiz ve içtiğimiz her şeyde bir hijyenin olmasına ihtiyaç duyarız. Pamuk poşet çaylar, açık olarak alacağın çaylara göre daha güvenlidir. Çünkü hem belirli standartlar çerçevesinde hazırlanır ve paketlenir hem de kendi ellerinle açıp demleyene kadar kapalı kalacağında hijyeniktir. Ayrıca aldığın pamuk poşet çay paketinin tekrardan kullanırkende hijyensiz bir yerde kalmazsa tamamen geri dönüştürülebilir , ürünün geri kalanını yine hijyenik şartlar altında saklamanı mümkün kılarken kendi çayını da el değmeden demlemeni sağlar.
5- Noura Natural’de poşet çayları uzman bilgisiyle hazırlanır
Bitki çayı içerken doğru oranda karışım hazırlamakta zorlanabilirsin. Bu son derece olağandır çünkü bitki karışımları özel bir uzmanlık bilgisi gerektirir. Fonksiyonel çay uzmanı olan insanların poşet çayları klasik bitki poşet çaylarından çok daha fazlasını vadediyor.Poşet çayların poşeti, hangi bitkinin ne oranda kullanılması gerektiğini bilen uzmanlar tarafından özenli bir şekilde hazırlanır. Yani birbirinden şifalı bitkiler içeren özel çaylar, gelişigüzel olarak değil özel bir oran dikkate alınarak sana sunulur. Poşet çaylarda kullanılan poşetlerin sağlığa yönelik hiçbir risk içermemesinin yanı sıra poşetlerde bitki oranlarının hesaplanabilmesi oldukça büyük bir avantaj.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir