Blog, Çayoloji, Natural Akademi

Her Derde Derman Bitki Çaylarının Çeşitleri Nelerdir ?

Siyah çaydan farklı olarak bitki özleri ve bitki yapraklarından elde edilen bitki çayları, günümüzde birçok insan tarafından çeşitli nedenlerden dolayı tercih edilmektedir. Bu nedenlerin başında ise bitki çaylarının insan vücuduna olan sağlığına yararları gelmektedir. Her çeşidinin farklı farklı yarara sahip olduğu bitki çayı çeşitleri nelerdir? En yararlı bitki çayı hangisidir?
Form çay ve yeşil çay kategorisine de dahil edilebilen bitkisel çay çeşitleri zaman zaman birçok meyve ve bitkinin karışımından oluşabilmektedir. En sık tercih edilen bitki çayı çeşitleri arasında ise ıhlamur, adaçayı, melisa çayı, papatya çayı, kuşburnu ve biberiye çayı gelmektedir. Piyasada daha birçok seçeneğinin olması nedeniyle de bitki çayları çeşitli damak zevklerine kolay şekilde hitap edebilir. Özellikle soğuk kış günlerinde hastalanmaya kolayca meyilli olabilen vücudumuza bir koruma görevi gören bitki çayları sağlığımız üzerinde büyük etkiye sahiptir. Vücut direncinin artırmasının yanı sıra aynı zamanda psikolojik olarak sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri de vardır. Mesela stres konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan bir insan mutlaka yanında papatya ya da melisa çayı bulundurmalıdır.
Ayrıca, zayıflamaya yardımcı olan form ve yeşil çay çeşitleri de metabolizmayı hızlandırarak hızlı yağ yakımına oldukça yardımcı olabilir. Bu yönleriyle kullanımı, insan vücuduna siyah çay kullanımından çok daha sağlıklı bir etkendir.
Ihlamur, nane-limon, kuşburnu, adaçayı, yeşil çay, limon-zencefil, ayvalı ıhlamur, yaseminli yeşil çay, bergamotlu yeşil çay, papatya çayı, mistik chai, rezene çayı, ekinezya çayı, limonlu yeşil çay, kayısılı bitki çayı, anason kokan bitki çayı ve daha birçok meyve aromalı ya da karışık bitki çayı seçenekleriyle sanal marketler üzerinden aradığınız bitki çayına anında ulaşabilirsiniz. Kullanım amacınızı belirledikten sonra hangi bitki ya da bitkilerin kullanıldığı çayın size iyi geleceğini site içerisindeki açıklamalar ile öğrenecek seçiminizi kolayca yapabileceksiniz.
Bitki Çayı Bardağının Özellikleri Nelerdir?
Bitki çayı bardağı çeşitlerinde genellikle kulplu fincan bardaklar tercih edilir. Fakat bu kesinlikle olması gereken mühim bir özellik değildir. Bu çayların içilmesi ve tüketilmesi için plastik olmayan her türlü bardağı kullanabilirsiniz. Sıcak ürünler için plastik kullanımı insan sağlığı için fazlasıyla zararlıdır. Plastiğin ısıyla teması sonucunda ortaya çıkan kimyasallar içeceğinize karışarak vücudunuza çeşitli zararlar verebilmektedir. Bu nedenle sıcak tüketilen bitkisel çaylar için plastik kullanımından mutlaka kaçınmalısınız.
Cam, seramik ve porselen bardak ya da kupa kullanımı genellikle bitki çayları için önerilen türde olan bardaklardır. Sıradan bir çay bardağı tercih edebileceğiniz gibi kulplu fincanlar da çok uygun bir seçenek olacaktır. Sıcak bir bardağı elinizle tutmak sizin için oldukça zor ise tercihinizi kulplu bardaklardan yana kullanmanızı tavsiye ederiz.
Birçok çay firmasının ev ve ofisler için özenle seçtiği ve satışını yaptığı çay bardaklarını siz de hem ofisinizde hem de evinizde tercih edebilirsiniz. Bitki ve siyah çay bardağı olarak onlarca seçeneği sizlere sunan çay ve bardak firmalarının, kulplu ya da kulpsuz birçok bardağın satışını uygun fiyatlarla yapmaktadır. Dilerseniz fincan bardak ile dilerseniz de standart çay bardağı alışverişlerinizi sanal marketler üzerinden hızlı ve uygun ödeme seçenekleri ile yapabilirsiniz.
Karışık Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir?
Çeşitli birçok bitkinin karışımlarından oluşan karışık bitki çayı çeşitleri aynı anda farklı sorunlar için fayda sağlayabilmektedir ancak bu her zaman bu şekilde sonuçlanmayabilir. Her ne kadar insan farklı etkileri olan bitkileri aynı anda kullanmanın çok iyi geleceğini düşünse de bilinçsiz tüketimden dolayı çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Her çayın kendi başına ayrı ayrı faydaları vardır. Bu bitkilerin birbirleriyle karıştırılarak tüketilmesi bazen hiçbir etki yaratmaz iken bazen de zararlı sonuçlara neden olabilir.
Bu sonuçlar özellikle böbrek ve mide rahatsızlıkları olabilir. Karışık bitki çayı için bitkilerin kullanım dozları eğer doğru bir şekilde bilinmezse kimi zaman zehirlenmeler de ortaya çıkabilir. Aslında tek başına kullanıldığı zaman birçok hastalık için tedavi etkisi yapan bitki çeşitleri karıştırıldığı zaman bu etkilerin tam tersi sonuçlara neden olur. Örneğin, papatya ve yasemin çayı yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahip çay çeşitlerindendir. Eğer papatya ve yasemin çayını doğru miktarda karıştırmazsanız sakinleştirici olan etki ikiye katlanıp aşırı uyku ve yorgunluk haline neden olabilir. Bu yüzden tercih ettiğiniz karışık çay çeşitlerinin içeriklerini ve bitkilerin kullanım oranlarını iyi bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde vücudunuzda hiç istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir